A Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft. Biotechnológiai Divíziójában (BAY-BIO) működő Biológiai Alapú Energiatermelés Osztály kutatási tevékenységei az olajipari biotechnológia terén évtizedes múltra tekintenek vissza. A Biológiai Alapú Energiatermelés Osztály az elmúlt évek során sikeresen oldotta meg a termelésre már nem, vagy csak korlátozott mértékben képes olajkutak paraffin-mentesítését. Az olajkutak termelékenységének növelése érdekében kifejlesztett speciális bakteriális biopolimer-tenzid oldatok terepi alkalmazása (pilot MEOR kísérlet) szintén kifejezetten jó eredményeket hozott. A MOL Nyrt-vel közösen kifejlesztett eljárásoknak és az elért eredményeknek köszönhetően a BAY-BIO vezető szerepe Közép-Európában az olajmikrobiológia és biotechnológia területén töretlen.
Az olajipari fejlesztéseken kívül a BAY-BIO Biológiai Alapú Energiatermelés Osztálya által képviselt kutatási területek az alábbiak köré csoportosulnak:
Alga-biotechnológia
- laboratóriumi és pilot szintű algakísérletek
- CO2 megkötése alga-biomasszával és a biomassza hasznosítása - további részletek és a projektet bemutató
VIDEÓ itt tekinthető meg (honlap: www.algadisk.eu) - algareaktorok tervezése
- alga-biomassza alapú termékfejlesztés
Megújuló energetikai fejlesztések
- CO2 leválasztása biotechnológiai úton
- biogén metán előállítása extrém körülmények között
- mikrobiális üzemanyag cellák (MÜC, MFC) alkalmazása, kémiai és biológiai hátterének tanulmányozása
- biogáz-technológiák
- biofilter
- füstgáztisztítás
A BAY-BIO Biológiai Alapú Energiatermelés Osztályának fő feladata a K+F és pályázati projektek sikeres teljesítésén túl olyan eljárások fejlesztése, amelyek az ipari tevékenységek során hasznosulnak, alkalmazásba kerülnek. Az alkalmazott kutatás mellett az egyetemi hallgatók képzésében is részt vesz a Biológiai Alapú Energiatermelés Osztály, továbbá mind szakdolgozat, mind pedig a doktori értekezés elkészítésére is nyílik lehetőség a csoport keretein belül.
BAY-BIO Biológiai Alapú Energiatermelés Osztályának FŐBB PARTNEREI